Czym jest umowa NDA?
Ochrona przepływu danych poufnych oraz informacji, nierzadko będącymi tajemnicami przedsiębiorstwa, to jedno z największych wyzwań stojących przed przedsiębiorstwami w dobie globalizacji. To, co kiedyś było domeną dużych korporacji i instytucji naukowo-badawczych, obecnie dotyczy także małych i średnich przedsiębiorstw, freelancerów i nawet osób prywatnych. W tym kontekście pojęcie umowy NDA (Non-Disclosure Agreement), czyli umowy o zachowaniu poufności, zyskuje na znaczeniu i staje się standardem w wielu relacjach biznesowych i zawodowych.
Definicji umowy o zachowaniu poufności próżno szukać w polskiej regulacji prawnej. Jest to tzw. umowa nienazwana. NDA, czyli z ang. Non-Disclosure Agreement, to umowa, która zobowiązuje jedną lub obie strony do zachowania poufności informacji, które zostaną ujawnione w trakcie realizacji pewnego projektu, współpracy czy nawet rozmów przedwstępnych. Ze względu na brak regulacji niniejszej umowy na gruncie kodeksowym, jej treść kształtowana jest podstawie ogólnych przepisów kodeksu cywilnego, zwłaszcza tych dotyczących zobowiązań i ich wykonania.
Co do zasady, umowa NDA powinna zawierać informacje dotyczące:
- Stron umowy
- Zakres informacji objętych poufnością
- Okoliczności, w których poufność może być zniesiona
- Konsekwencje naruszenia umowy
- Czas trwania obowiązku zachowania poufności
Określenie w ramach umowy, czym de facto są informacje poufne, jest w praktyce jednym z najważniejszych elementów niniejszego zobowiązania. „W umowie należy wskazać, jakiego rodzaju informacje strony uznają za poufne. Informacje poufne należy odróżnić od tajemnicy przedsiębiorstwa. W przypadku tajemnicy przedsiębiorstwa istnieje jej definicja legalna w ustawie z 16.04.1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz.U. z 2020 r. poz. 1913). Do uznania informacji za tajemnicę przedsiębiorstwa konieczne jest, aby nie tylko miała ona określony charakter wskazany w ustawie, ale też aby zostały wobec niej podjęte działania zmierzające do utrzymania ich w tajemnicy, np. poinformowanie pracownika o poufnym charakterze danych wiadomości, zapewnianie bezpiecznego ich przetwarzania czy gromadzenia. Informacje poufne stanowią szerszą kategorię istotnych dla firmy wiadomości, co do których zachodzi konieczność ich ochrony.” A. Cempura, A. Kasolik, 40. Umowa o zachowaniu poufności [w:] A. Cempura, A. Kasolik, Metodyka sporządzania umów gospodarczych, Warszawa 2021.
W przypadku naruszenia umowy NDA strona poszkodowana może dochodzić roszczeń na drodze sądowej. Mogą to być roszczenia odszkodowawcze, mogą też dotyczyć nakazu zaprzestania naruszania umowy czy zapłaty kary umownej, jeżeli taka została zawarta w umowie. Polskie prawo jest w tym zakresie dość elastyczne i umożliwia stronom dużą swobodę w kształtowaniu postanowień umownych.