Analiza art. 36 (2) Kodeksu Pracy - czyli czy pracownik może zostać zwolniony z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia ?

« wróć

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia jest istotnym zagadnieniem w polskim prawie pracy. Stanowi ono szczególną sytuację, w której pracownik jest formalnie zatrudniony, ale zwolniony jest z obowiązku wykonywania swoich zadań przez pracodawcę, a jednocześnie nadal pozostaje w stosunku pracy do momentu zakończenia okresu wypowiedzenia. Warto poznać zasady oraz warunki, które regulują to prawo pracownika oraz obowiązki pracodawcy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę.


Podstawę takiego uprawnienia pracodawcy należy poszukiwać w art. 36 (2) Kodeksu Pracy:


art. 36 (2) W związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.


Z powyższego przepisu należy wywnioskować, iż pracodawca może jednostronnie odsunąć pracownika od wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia. Nie dajmy się zwieść, takie uprawnienie pracodawcy, nie ma na celu osłodzenia życia pracownika, ustawodawca wprowadzając ten przepis motywowany był „umożliwieniem pracodawcy ochrony jego interesów zagrożonych przez niewłaściwe zachowanie pracownika zwalnianego z pracy za wypowiedzeniem.”


Uprawnienie pracodawcy jest ściśle skorelowane z poleceniem pracodawcy (art. 100 § 1), zatem „nie jest oświadczeniem woli w rozumieniu art. 61 § 1 k.c., lecz realizowane jest w ramach uprawnień kierowniczych pracodawcy K. Jaśkowski [w:] E. Maniewska, K. Jaśkowski, Kodeks pracy. Komentarz aktualizowany, LEX/el. 2023, art. 36(2). „Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy nie jest oświadczeniem woli, lecz czynnością realizowaną w ramach uprawnień kierowniczych pracodawcy (art. 22 § 1 k.p.). Pracodawca może zatem jednostronnie, bez zgody pracownika, cofnąć swoje polecenie, wzywając pracownika do świadczenia pracy, bądź udzielając mu bez jego zgody urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia (art. 167(1) k.p.)M. Barański [w:] Kodeks pracy. Komentarz. Tom I. Art. 1-93, wyd. VI, red. K. W. Baran, Warszawa 2022, art. 36(2).


W okresie zwolnienia pracownika z obowiązku wykonywania pracy, zachowuje on prawo do wynagrodzenia. „Wynagrodzenie za okres nieświadczenia pracy przez pracownika, zwolnionego z obowiązku wykonywania pracy z inicjatywy pracodawcy przed dniem wejścia w życie art. 36(2) k.p., oblicza się jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy (w sytuacji, gdy pracownika zwolniono z obowiązku wykonywania pracy, a pracownik ten pozostawał w gotowości do podjęcia pracy) M. Barański [w:] Kodeks pracy. Komentarz. Tom I. Art. 1-93, wyd. VI, red. K. W. Baran, Warszawa 2022, art. 36(2).

Stan prawny: lipiec 2023 r.
Fot. unsplash.com